Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy je kočka dospělá

14. 6. 2008

Jaro a kočičí říje

I když jsou kočky zvířata značně individuální (i) v tom, jak a kdy probíhá jejich říje, jaro je obdobím plodnosti a mnohé už mají na přelomu března a dubna koťata.

Kdy je kočka dospělá

Dospělost kočky začíná vypuknutím první říje. Co do věku nastává říje v poměrně velkém rozmezí, a záleží na ročním období, na plemeni kočky, jejích rodových dispozicích, způsobu chovu, kvalitě stravy a celkovém zdravotním stavu zvířete, kdy se u kočky objeví poprvé.
Kocouři dosahují pohlavní zralosti zhruba v šesti měsících. Je zajímavé, že to je zároveň čas, kdy je ukončena výměna mléčných zubů – a přesto se už kocourek může poprvé stát úspěšným otcem. Chovatel pozná tuto přeměnu podle změny chování zvířete: kocour značkuje okolí krůpějemi moči, zápasí s domnělými soky a má-li možnost chodit ven, i se soky skutečnými, a vytrvale hledá kočky v říji. Z procházek se vrací leckdy až za několik dní a v zuboženém stavu, protože často do krve bojoval s ostatními kocoury.
Kočka mívá zpravidla první říji mezi sedmým a dvanáctým měsícem věku, většinou právě na jaře. Jen kočky narozené v zimě mohou být pohlavně dospělé už své první jaro v pěti měsících, záleží na kvalitě péče a na plemeni: např. perské kočky dospívají později.
Cyklus říjí je u různých koček natolik odlišný, že se téměř nedá zevšeobecňovat. Existují kočky, které jsou v říji každé dva týdny, jiné jen dvakrát do roka.
Říji projevuje každá kočka po svém, ale většinou ji nelze přehlédnout ani přeslechnout. Kočka je o mnoho mazlivější než dosud, povaluje se na podlaze v charakteristických pozicích, kňourá a při protahování zvedá ocas a zadek do výšky.