Jdi na obsah Jdi na menu
 


Porodní krabice

14. 6. 2008

Porodní krabice

Poslední dny před porodem může být kočka znovu neklidná. Bude chodit po bytě a hledat vhodné místo k porodu. V této fázi březosti už je vhodné mít připravenou porodní krabici, umístit ji do místnosti, ve které chcete vrh mít, a předvést ji hledající kočce. Vhodné místo je v očích kočky takové, kde je klid a stín. Seznámení s bednou nenechávejte na poslední chvíli, kočka si ho musí sama "vybrat" – a když to neudělá, porodí ve skříni nebo v posteli. Důležité je, aby kočka porodní bednu měla odzkoušenou, prověřenou a nejlépe několik posledních dnů do ní chodila spát.

Průměrná délka březosti je u koček 65 dnů od prvního úspěšného krytí. Koťata narozená před 60. dnem většinou nepřežijí, po 70. dnu, pokud ještě kočka neporodila, kontaktujeme raději veterináře.

Když kočka porodí, bude pro celý vrh porodní krabice domovem na příští čtyři týdny. Musí být dostatečně pevná, přiměřeně velká, aby v ní mohla být kočka pohodlně natažená, a vysoká tak, aby byla zvířata uvnitř chráněná před průvanem. Někteří chovatelé rádi používají krabice od banánů, ale neuvědomují si, že mohou být potřísněné postřikem. Vhodnější jsou jiné bedny z pevného papíru, např. od televizoru.
Dno porodní krabice vystelte porodní podložkou, která se koupí v lékárně. Dá se sice nahradit staršími ručníky, ale kočce se o ně snadno zachytávají drápky. Nikdy nepoužívejte noviny, ze kterých se uvolňuje tiskařská čerň.